Pláč – to je činnost, v níž jsou miminka mistři – pokud nespí, nejí nebo se kouzelně neusmívají. Některá miminka ovšem pláčou hlasitěji a déle než jiná, přestože jsou přebalená, nemají hlad ani nejsou unavená.

Co je to kojenecká kolika?

Kolikami, tedy neztišitelným pláčem bez zjevné příčiny, trpí až 30 % miminek. O kolice hovoříme, pokud miminko pláče více než 3 hodiny denně (obvykle večer), více než 3 dny v týdnu alespoň po dobu 3 týdnů.1

Miminka při kolice přitahují nožičky k bříšku, prohýbají zádíčka, mají ztuhlé ručičky a nožičky, nafouklé bříško. Mohou odcházet větry. Tyto příznaky společně s neztišitelným pláčem se začínají objevovat obvykle několik týdnů po narození a naštěstí samy od sebe odeznívají mezi 4. a 6. měsícem života.2

Kojenecká kolika a alergie na bílkovinu kravského mléka

Koliky mohou být jedním z příznaků ABKM. Kolika může být opožděnou reakcí po několika hodinách nebo dnech po požití potravin obsahujících mléčnou bílkovinu.3 Kojenci s ABKM mohou vykazovat celou řadu příznaků a kolika může být jen jedním z nich.3,4 Dalšími příznaky jsou kožní reakce nebo alergická rýma.

Jaké jsou jiné příčiny kojenecké koliky?

Odborníci nemají zcela jasno v tom, proč některá miminka kolikami trpí a jiná nikoliv. Kromě domněnky, že koliky mohou souviset s přecitlivělostí na bílkoviny obsažené v mléce, existují i další teorie. Nejčastěji připisují koliky trávicím obtížím a nadýmání. Existuje také názor, že kolika je jen extrémní formou dětského pláče. Koliky bývají spojovány rovněž s refluxem (gastroezofageální reflux čili GERD), což je návrat natrávené stravy zpět ze žaludku do jícnu

Jak zklidnit miminko při kolice způsobené ABKM?

Poté, co lékař vašemu miminku předepsal hypoalergenní výživu pro zvládání ABKM, by měly některé z příznaků, jako je např. kolika, odeznít do 48 hodin po nasazení speciální formule.

Ke zklidnění miminka použijte některou z následujících tišících metod. Každé miminko reaguje jinak, proto jich vyzkoušejte víc. Sami uvidíte, které na vaše plačtivé miminko nejlépe zabírají.

 • Zaviňte miminko pevně do zavinovačky, pleny nebo šátku s ručičkami podél těla. Zavinutí mu připomene těsný prostor v děloze a zklidní se. Zeptejte se svého lékaře nebo dětské sestry, jak správně zavinovat.
 • Noste miminko v šátku nebo nosítku na prsou. Tělesný kontakt i pohyby při chůzi jsou pro miminko uklidňující.
 • K uvolnění větrů si miminko položte bříškem na kolena a jemně ho hlaďte po zádíčkách.
 • Rytmické monotónní pohyby zklidňují. Kolébejte miminko v náručí (např. v houpacím křesle), ve vibračním lehátku nebo kolébce.
 • Prostředí v děloze miminku připomenou některé zvuky – vyzkoušejte tichou hudbu, bílý šum, fén na vlasy nebo nahrávky tlukotu srdce.
 • Naveďte miminku ručičku k ústům, aby si mohlo cucat prsty nebo paleček. Zvažte, zda nepoužít dudlík.
 • Vyzkoušejte kojeneckou masáž. Miminka milují kontakt kůže na kůži a existují studie, které potvrzují, že pravidelně masírovaná miminka pláčou méně. Zjistěte si u lékaře nebo na internetu, jak se kojenecká masáž provádí. Můžete se přihlásit do kurzu.   

Pokud se vám i přes veškeré snahy nedaří miminko zklidnit a máte starost o jeho zdraví, promluvte si s lékařem.

 
Reference:
 
 1. Patient. Baby colic https://patient.info/health/baby-colic-leaflet (říjen 2017)
 2. NHS Choices. Colic. www.nhs.uk/Conditions/Colic/Pages/Introduction.aspx (srpen 2017)
 3. Venter C et al. Clin Trans Allergy 2013;3:23
 4. Koletzko S et al. J Pediatr Gastroenterol Nutr 2012;55:221-229
 5. Fiocchi A et al. World Allergy Organ J 2010;3:57-161