Alergie na bílkovinu kravského mléka (ABKM) a laktózová intolerance (nesnášenlivost laktózy) jsou dvě rozdílné diagnózy, které se často zaměňují, protože mají stejného původce (mléko) a také některé společné příznaky. Jsou to zejména trávicí obtíže jako bolesti břicha, plynatost, průjem, nafouklé břicho, křeče, kručení v břiše nebo nevolnost až zvracení. Vzhledem k tomu, že na vzniku ABKM se podílí imunitní systém, mají při ní děti i alergické příznaky jako svědivou vyrážku, dechové obtíže, rýmu nebo kašel. Tyto příznaky se při laktózové intoleranci nevyskytují, jelikož se nejedná o reakci zahrnující imunitní systém.

Při laktózové intoleraci trávicí systém nedokáže dokonale strávit laktózu, což je mléčný cukr. Místo aby byla laktóza strávena a vstřebána, zůstává ve střevě a vyvolává nepříjemné příznaky. Je fermetována střevními bakteriemi a během tohoto procesu vznikají kyseliny a plyny, které způsobují trávicí obtíže. Laktózová intolerance může být pouze dočasná, například po infekčním průjmovém onemocnění (sekundární). V tomto případě za čas odezní. U některých osob může být vrozená (alaktázie) nebo se často vyvíjí u starších lidí. Dědičná laktózová intolerace (primární) se mezi 2. a 3. rokem života objevuje jen vzácně.1   

Dalším výrazným rozdílem je, že při ABKM se mohou příznaky rozvinout již při kontaktu s velmi malým množstvím alergenu. Lidé s laktózovou intolerance naopak malé množství laktózy obvykle snesou a bílkovinu kravského mléka snášejí zcela bez problémů.

Alergie na bílkovinu kravského mléka (ABKM)

Laktózová intolerance

Alergická reakce na bílkoviny obsažené v kravském mléce

Neschopnost trávit mléčný cukr – laktózu

Nejběžnější typ potravinové alergie u dětí do 3 let2

U dětí mladších 2 až 3 let se téměř nevyskytuje1

Podílí se na ní imunitní systém

Nepodílí se na ní imunitní systém

Kožní příznaky, dýchací a trávicí potíže

Příznaky jsou omezeny jen na trávicí systém (průjem, bolesti břicha). Nejsou přítomny kožní ani respirační příznaky

Alergickou reakci vyvolá i malé množství mléčné bílkoviny.

Malé množství laktózy je obvykle tolerováno, bílkovina kravského mléka je snášena bez obtíží

 

Není-li vám jasný rozdíl mezi alergií na bílkovinu kravského mléka a laktózovou intolerancí a stále nevíte, která z diagnóz byla u vašeho miminka potvrzena, zeptejte se lékaře.

 
Reference:
 
  1. Heyman MB. Pediatrics 2006;118:1279-1286.
  2. Koletzko S et al. J Pediatr Gastroenterol Nutr 2012;55:221-229