Alergie na bílkovinu kravského mléka je nežádoucí reakcí imunitního systému na jednu nebo více typů bílkovin kravského mléka.1

U miminek s ABKM jejich imunitní systém chybně vyhodnotí bílkovinu kravského mléka jako nebezpečnou a spustí alergickou reakci, která se může projevit různými příznaky. Alergická reakce může nastat okamžitě (do několika minut, event. hodin) po požití pokrmu obsahujícího mléčnou bílkovinu, nebo až po několika hodinách či dnech.

Příznaky ABKM se různí. Mohou to být kožní projevy (kopřivka, svědivá vyrážka nebo ekzém), trávicí obtíže (bolest bříška, průjmy, stolička se stopami krve či hlenu, nebo naopak zácpa), alergická rýma (kýchání, vodnatá sekrece z nosu) anebo dýchací obtíže (jako kašel nebo sípání).

Typ ABKM je závislý na tom, jakým způsobem imunitní systém reaguje. ABKM může být IgE zprostředkovaná, non-IgE nebo kombinovaná. Různé typy ABKM se liší hlavně načasováním příznaků. Odlišují se někdy i typem příznaků, většina je ale společná pro všechny. Více se dozvíte na stránce věnované typům ABKM.

ABKM je často zaměňována s kojeneckou kolikou nebo intolerancí laktózy. Více o rozdílech mezi těmito stavy se dozvíte na stránkách ABKM a kojenecké koliky a ABKM a laktózová intolerance.

ABKM je nejběžnější potravinovou alergií u dětí do tří let.2 Postihuje 2-7,5 % dětí kojených i nekojených.1 Dobrou zprávou je, že více než tři čtvrtiny dětí z ABKM v raném dětství vyroste a může se vrátit k normální stravě.2

 
Reference:
 
  1.  Vandenplas Y et al. Arch Dis Child 2007;92:902–908.
  2.  Koletzko S et al. J Paediatr Gastroenterol Nutr 2012;55:221–229.