Jedním z kroků, které váš lékař může navrhnout v rámci diagnostiky ABKM u vašeho dítěte, je eliminační dieta a následný expoziční test. Má-li váš lékař podezření, že vaše dítě má IgE zprostředkovanou ABKM, doporučí kožní prick test a vyšetření krve.1

Eliminační dieta

Při eliminační dietě se na krátkou dobu vyřadí bílkovina kravského mléka z jídelníčku dítěte a pozoruje se, jaký vliv má změna na jeho příznaky. U kojených dětí bezmléčnou dietu musí držet maminka. U nekojených dětí je třeba nasadit hypoalergenní formuli, kterou vám doporučí lékař a která je určena speciálně pro miminka s ABKM. Lékař vám přesně popíše, jak eliminační dieta vypadá a jak dlouho ji držet. Zkušební období trvá většinou 2 až 4 týdny.

Jestliže jste miminko začali v rámci eliminační diety krmit hypoalergenní formulí, která neobsahuje intaktní (neštěpenou) bílkovinu kravského mléka, jeho imunitní systém ji již pravděpodobně nevyhodnotí jako škodlivou. Podává se buď extenzivně hydrolyzovaná formule nebo formule na bázi aminokyselin. Extenzivně hydrolyzovaná formule stačí ke zvládnutí příznaků až u 90 % dětí s ABKM. Má-li vaše dítě těžkou ABKM, trpí-li mnohočetnými potravinovými alergiemi anebo jeho příznaky po podání extenzivního hydrolyzátu během zkoušky neustoupily, lékař vám pravděpodobně doporučí formuli na bázi aminokyselin. Přečtěte si o hypoalergenních formulích a dietních opatřeních více.

Expoziční test

Po několika týdnech eliminační diety a v případě, že příznaky odezněly, může lékař navrhnout provedení expozičního testu. To znamená, že se dítěti podá malé množství kravského mléka a pečlivě se pozoruje reakce. Test se provádí obvykle ambulantně v ordinaci lékaře, u dětí se závažnou ABKM za hospitalizace. Lékař také může navrhnout, abyste doma znovu postupně začali zařazovat mléko do jídelníčku dítěte. Je ovšem velmi důležité, abyste tak činili výhradně a přesně podle instrukcí svého lékaře.

Pokud během expozičního testu ani později nedojde k eliminaci příznaků, lékař zváží i jiné důvody obtíží, například kojeneckou koliku nebo laktózovou intoleranci.

Pokud dojde k eliminaci příznaků, je diagnóza ABKM potvrzena. Bude třeba, aby vaše dítě dodržovalo eliminační dietu, dokud z alergie na bílkovinu kravského mléka nevyroste. Lékař vám sdělí, kdy bude čas na další expoziční test, abyste zjistili, zda už je možné vrátit se k běžné stravě.

Nyní, když byla u vašeho miminka potvrzena alergie na bílkovinu kravského mléka, jistě uvítáte informace o tom, jak ji zvládat a jaká opatření vám usnadní péči o dítě s ABKM.