Odborných termínů a pojmů, které se užívají v souvislosti s alergií na bílkovinu kravského mléka, je mnoho a je zcela pochopitelné, že některé z nich zatím neznáte. Proto jsem pro vás sestavili slovníček těch, s nimiž se pravděpodobně setkáte nejčastěji. V případě jakýchkoliv nejasností se také zeptejte svého lékaře, která vám vše ochotně vysvětlí.

A

Alergen. Látka, kterou imunitní systém vnímá jako škodlivou. Alergeny mohou do těla vstupovat při jídle (např. bílkovina kravského mléka), mohou být vdechnuty do plic (např. pyl) anebo podány injekčně (např. penicilin). Alergeny jsou za běžných okolností neškodné látky, u alergiků však spouštějí proces, který začíná v imunitním systému a jejímž výsledkem je alergická reakce.

Alergická reakce. Vzniká, pokud imunitní systém přemrštěně reaguje na jinak neškodnou látku (alergen). U dětí s alergií na bílkovinu kravského mléka vyvolává mléčná bílkovina reakce, jako jsou koliky (v důsledku ABKM), kopřivka, různé vyrážky či dýchací a trávicích obtíže.

Alergická rýma. Imunitní odpověď organismu na alergeny (z venkovního i domácího prostředí), jako jsou pyl nebo roztoče domácího prachu. Projevuje se slzením nebo pálením očí, vodnatou sekrecí z nosu, pocitem ucpaného nosu, kýcháním a kašlem. Někdy také „senná rýma“.

Alergie. Stav, kdy imunitní systém přehnaně reaguje na jinak neškodné látky (alergeny), jako je např. bílkovina kravského mléka, pyl nebo roztoči domácího prachu.

Alergie na bílkovinu. Nesprávná reakce na bílkovinu kravského mléka. Při lehké až středně těžké ABKM miminka ublinkávají, mohou trpět kolikami, průjmy, zácpou, nadýmáním, vyrážkami a alergickou rýmou. Závažnější formy ABKM se projevují dýchacími obtížemi, krvácením z konečníku, kopřivkou nebo vyrážkou a anémii (chudokrevností). Nejzávažnějším projevem je anafylaxe.

Alergolog/Imunolog. Lékař, který diagnostikuje a léčí alergie a astma.

Aminokyseliny. Sloučeniny, z nichž se skládají bílkoviny (včetně bílkoviny kravského mléka). Jsou to základní stavební prvky bílkovin a v organismu slouží k jejich tvorbě.

Anafylaxe. Život ohrožující alergická reakce postihující celé tělo. Příznaky – snížení krevního tlaku, nepravidelný tep, obtíže s dýcháním, silná bolest břicha, zvracení a kopřivka – se objevují zpravidla do několika minut po kontaktu s alergenem. Nejtěžší formou anafylaxe je anafylaktický šok.

Anémie z nedostatku železa. Stav, kdy se kvůli nedostatku červených krvinek do tkání nedostává dostatek kyslíku. U miminek se anémie projevuje malátností a nechutenstvím.

B

Bezlaktózové výživy. Výživa určená pro miminka, která mají obtíže s trávením laktózy (mléčného cukru). Bezlaktózové výživy s obsahem mléčných bílkoviny nejsou vhodné pro miminka s ABKM – nejsou totiž hypoalergenní a mohou vyvolat alergické reakce.

Bílkovina kravského mléka. V mléce a mléčných výrobcích tvoří bílkovinnou složku kasein (80 %) a syrovátkové bílkoviny. U miminek s ABKM bílkoviny kravského mléka vyvolávají alergické reakce. 

Bílkoviny. Protein. Živina složená z jednoho nebo více řetězců aminokyselin, které jsou základními stavebními jednotkami všech živých organismů, tj. veškerých tkání a také enzymů a protilátek.

C

Částečně hydrolyzovaná výživa.Kojenecké výživy obsahující pouze částečně (parciálně) naštěpenou bílkovinu kravského mléka. Jsou sice označovány jako hypoalergenní, ale pro děti s ABKM nejsou vhodné, protože bílkovinné řetězce jsou stále dost dlouhé na to, aby u alergických miminek vyvolaly alergickou reakci.

D

Dermatitida. Viz. ekzém

Dvojitě zaslepený placebem kontrolovaný expoziční test (DPPCFC). Test, jehož prostřednictvím je možné zjistit, zda má vaše miminko ABKM. Provádí se obvykle v ordinaci lékaře. Miminko během dvou návštěv dostane potravinu s mléčnou bílkovinu (domnělý alergen) a bezmléčnou potravinu. Vy přitom nebudete vědět, v kterém případě dostává alergen a kdy bezproblémovou potravinu (proto dvojitě zaslepený test). Lékař podle reakcí dítěte vyhodnotí, zda se u něj jedná o ABKM či nikoliv.

E

Ekzém. Zánětlivé postižení kůže charakterizované zarudnutím, suchostí a svěděním. Ekzém může vzniknout jako alergická reakce. Ekzém je u kojenců a malých dětí velmi běžný a může se projevovat drobnou vyrážkou na obličeji, na pokožce hlavy, na rukou či na nohou. Vyrážka svědí, někdy mokvá s následnou tvorbou krust. Jindy je kůže extrémně suchá a šupinatí. Jedním z typů ekzémů je atopický ekzém.

Elementární výživa. Viz. formule/výživa na bázi aminokyselin

Eliminační dieta. Metoda, která se používá k potvrzení diagnózy ABKM. Domněle alergizující potravina je vyřazena z jídelníčku. Lékař pak na základě reakcí pacienta posoudí, zda skutečně způsobuje alergii. K určení ABKM u kojenců lékař maminku požádá, aby vyřadila ze svého jídelníčku mléčné výrobky. Nekojená miminka jsou převedena na hypoalergenní výživu, která neobsahuje kompletní řetězce mléčné bílkoviny.

Esenciální mastné kyseliny. Nepostradatelné tuky, které je třeba získávat z potravy.

Expoziční test. Test používaný k diagnostice potravinových alergií. Proces zahrnuje podávání velmi malého množství možného potravinového alergenu (například kravského mléka) pacientovi a pečlivé sledování případných příznaků alergických reakcí. Expoziční test nesmí být nikdy prováděn bez porady s lékařem, ideálně by měl proběhnout ambulantně pod jeho dohledem.

Extenzivně hydrolyzovaná výživa/formule (eHF). Kojenecká hypoalergenní výživa s obsahem rozštěpené (hydrolyzované) bílkoviny kravského mléka. Takto upravenou bílkovinu imunitní systém miminka již nepovažuje za škodlivou. Nutramigen LGG® je extenzivně (silně) hydrolyzovaná výživa pro dietní postup u dětí s alergií na bílkovinu kravského mléka.

F

Formule/Výživa na bází aminokyselin (AAF). Hypoalergenní kojenecké výživa s aminokyselinami, základními stavebními prvky bílkovin. Neobsahují žádné řetězce bílkovin kravského mléka, jen volné aminokyseliny. Tento typ výživy se také někdy nazývá „elementární“, protože bílkoviny jsou zde přítomny ve své nejjednodušší formě.

G

Gastroenterolog. Lékař, který se specializuje na diagnostiku a léčbu onemocnění trávicího traktu.

Gastroezofageální reflux (GER). Trávicí problém, při němž se potrava ze žaludku samovolně vrací do jícnu. U miminek se projevuje ublinkáváním. Miminka se odvrací od lahvičky nebo prsu, často jsou během krmení neklidná.

H

Hydrolýza. Chemická reakce, při níž se bílkoviny rozštěpí na menší části. Bílkovina kravského mléka v extenzivně hydrolyzovaných výživách pro děti s ABKM, jako např. Nutramigen LGG®, je rozdělena na malé části, a tím je sníženo riziko alergické reakce u většiny miminek s ABKM.

Hypoalergenní. Nezpůsobuje alergické reakce.

Hypoalergenní výživa. Kojenecká výživa speciálně vyvinutá tak, aby u většiny miminek nezpůsobovala alergické reakce. Existují dva typy hypoalergenních výživ pro děti s ABKM: extenzivně hydrolyzované výživy jako Nutramigen LGG® a výživy na bázi aminokyselin pro těžké alergiky jako Nutramigen PURAMINO.

I

Imunitní reakce. Odpověď organismu na cizorodé látky. Vyvolává ji imunitní systém. U miminek s ABKM imunitní systém spustí obrannou reakci po konzumaci bílkoviny kravského mléka.

Imunitní systém. Systém orgánů a buněk, který chrání tělo před bakteriemi, viry a všemi cizorodými látkami, které považuje za škodlivé.

Imunoglobulin E (IgE).Typ protilátek produkovaných imunitním systémem. Zprostředkovává alergické reakce. Děti s ABKM mají často zvýšenou hladinu IgE protilátek v krvi.

Imunolog. Viz. Alergolog.

K

Kasein. Nejdůležitější mléčná bílkovina, která spouští alergickou reakci u dětí s ABKM.

Kolika. Neztišitelný pláč u jinak zdravého dítěte. Nemá žádnou zjevnou příčinu. O kojenecké kolice hovoříme, pokud dítě pláče více než tři hodiny denně (obvykle večer), více než tři dny v týdnu, po dobu více než tří týdnů. Obtíže se obvykle začnou projevovat několik týdnů po narození a odeznívají mezi třetím a čtvrtým měsícem života.

Kopřivka. Vyvýšené svědivé pupeny na kůži, které mohou být projevem reakce na některé alergeny, např. na bílkovinu kravského mléka. Kopřivka se objevuje zpravidla velmi rychle po kontaktu s alergenem. Odborně urtikárie.

Krevní testy. Vyšetření k potvrzení potravinové alergie. Po odběru krve se v laboratoři stanoví hladina protilátek reagujících na bílkovinu kravského mléka. Výsledky lékař obdrží za několik dní. Krevní testy prokazují pouze citlivost na určitou potravinu, a nejsou proto jednoznačným nástrojem k potvrzení diagnózy alergie na bílkovinu kravského mléka. Tu potvrzuje vždy lékaře.

L

Lactobacillus rhamnosus GG (ochranná známka LGG®). Velmi rozsáhle prozkoumaný probiotický kmen, složka s Nutramigenu, který se používá ke zvládání příznaků u kojenců a starších dětí.

Laktóza. Cukr přirozeně přítomný v mléčných výrobcích. Mléčný cukr.

Laktózová intolerance. Při laktózové intoleranci trávicí systém nedokáže dokonale strávit laktózu, což je mléčný cukr. Lidé s laktózovou intolerancí nemají dostatek enzymu (laktázy), který je zapotřebí k trávení laktózy. Laktózová intolerance je i kojenců a batolat velmi vzácná, typicky se vyskytuje až u dospělých nebo v určitých etnických skupinách. Projevuje se nadýmáním, plynatostí, bolestmi břicha a průjmem.

M

Mléčná bílkovina. Viz. Bílkovina kravského mléka.

Mléčný cukr. Viz. laktóza.

N

Nadýmání. Pocit plného, nadmutého břicha. Bříško u miminek je napnuté a nafouklé.

Nutriční terapeut. Zdravotník, který má vysokoškolské vzdělání v oboru výživy a pomáhá klientům s dietními postupy s ohledem na jejich onemocnění. Kvalifikovaní nutriční terapeuti převádějí vědecké poznatky o výživě do praxe. Někteří se specializují přímo na výživu u dětí nebo na potravinové alergie.

P

Pískoty. Vysoké zvuky slyšitelné při dýchání. Poukazují na problémy s dýcháním, například v souvislosti s alergickou reakcí.

Plynatost. Při trávení v trávicí trubici vznikají plyny a ty pak přirozeně odcházejí konečníkem. Dojde-li u miminka k nahromadění plynů, má nafouklé napnuté bříško a „prdíky“. Často pláče a je neklidné.

Potravinová alergie. Stav, kdy organismus nesprávně reaguje na láky obsažené v potravinách, jako je např. bílkovina kravského mléka. Bílkovina kravského mléka může u alergických miminek vyvolávat koliky, ekzém, kopřivu nebo dýchací a trávicí obtíže.

Potravinová intolerance. Reakce trávicího systému na určitou potravinu nebo umělou přísadu. Projevuje se plynatostí, nadýmáním, bolestmi břicha a průjmy.

Prick-test. Kožní test ke zjištění senzitizace (citlivosti) vůči alergenům. Kožní prick test se provádí tak, že se malé množství alergenu (v tomto případě bílkovina kravského mléka) nanese na kůži a pozoruje se alergická reakce. Je-li test pozitivní, objeví se v místě kontaktu do 20 minut červený pupen. Test provádí výhradně lékař.

Průjem. Častější, řídká nebo vodnatá stolice.

R

Reflux. Viz. Gastroezofageální reflux (GER).

S

Sójová výživa. Kojenecká výživa s bílkovinami získanými ze sóji.

Syrovátka. Syrovátkové proteiny jsou vedle kaseinu druhým typem bílkovin kravského mléka a také vyvolávají alergické reakce u dětí s ABKM.

U

Urtikárie. Viz. Kopřivka

V

Vyrážka. Viz. ekzém nebo kopřivka.

Z

Zácpa. Nepravidelné vyprazdňování, tvrdá stolice, s jejímž odchodem má miminko obtíže.

Zvracení. Náhlé vypuzení obsahu žaludku do jícnu a ven z úst.