Pokud jste se právě dozvěděli, že vaše miminko trpí alergií na bílkovinu kravského mléka, patrně přemýšlíte o tom, čím ho budete krmit. Naštěstí jsou k dispozici účinná dietní opatření, o nichž se vám již váš lékař určitě zmínil.

Kojení – bezmléčná dieta maminky

Při kojení některé látky z vaší stravy přecházejí do mateřského mléka, a přijímá je tedy i vaše miminko. Pokud konzumujete mléčné výrobky, je bílkovina kravského mléka v malém množství přítomna i v mateřském mléce, což může u vašeho miminka spustit alergickou reakci. To neznamená, že musíte miminko odstavit. Mateřské mléko je pro něj ta nejlepší výživa. Lékař vám místo toho doporučí, abyste ze svého jídelníčku vyřadila veškeré mléčné produkty.1

Hlavním zdrojem mléčné bílkoviny je samozřejmě mléko a mléčné výrobky. Počítejte ale s tím, že je obsažena i v jiných potravinářských výrobcích – v pečivu, cereáliích, salátových zálivkách… Bude třeba, abyste při nákupu potravin začali číst etikety na potravinách a vyloučili výrobky, v nichž je obsažen kasein (nejdůležitější bílkovina kravského mléka) nebo syrovátka. Při dodržování bezmléčné diety můžete očekávat úlevu od příznaků alergie u vašeho miminka do dvou týdnů. Dietu je však třeba dodržovat i nadále až do odstavení nebo dokud vám lékař nedoporučí, abyste opět zkusili zařadit mléčnou bílkovinu do jídelníčku vašeho miminka. To zkoušejte výhradně pod vedením lékaře.

Speciální výživa pro děti s alergií na bílkovinu kravského mléka

Bílkovina kravského mléka v běžných kojeneckých výživách vyvolává u dětí s ABKM alergické reakce. Pro miminka s ABKM proto byly vyvinuty speciální hypoalergenní výživové výživy.

V rámci dietních opatření u kojenců s prokázanou ABKM se používají dva typy hypoalergenních výživ. Při lehké až středně těžké ABKM se podávají tzv. extenzivní hydrolyzáty (nebo extenzivně hydrolyzované výživy) a při těžké ABKM se podává výživa na bázi aminokyselin.

Extenzivně hydrolyzované výživ

Bílkoviny se skládají z velkého počtu aminokyselin – můžete si je představit jako jednotlivé stavební jednotky spojené do dlouhých řetězců. Imunitní systém miminek s ABKM tyto řetězce chybně vyhodnocuje jako nebezpečné a výsledkem je alergická reakce. V extenzivně (silně) hydrolyzovaných výživách jsou dlouhé řetězce bílkovin rozštěpeny na kratší. A právě tímto způsobem je upravena bílkovina i ve výživě Nutramingen LGG®.   

Bílkovinné řetězce v extenzivně hydrolyzovaných výživách, jako je Nutramigen LGG®, jsou rozštěpeny na velmi malé části (hydrolyzovány) a imunitní systém většiny miminek s ABKM již takto upravenou bílkovinu kravského mléka nevyhodnotí jako nebezpečnou. Tyto výživy jsou určeny pro dietní výživu dětí s lehkou až středně těžkou alergií na bílkovinu kravského mléka. Přečtěte si více o příznacích lehké až středně těžké ABKM. 

Výživa na bázi aminokyselin

Vzácně může u miminek s ABKM dojít i k velmi závažným reakcím na bílkovinu kravského mléka. Těmto dětem je třeba podávat výživu složenou pouze ze základních stavebních jednotek bílkovin, což jsou aminokyseliny. Na rozdíl od běžných výživách, v nichž jsou stovky aminokyselin spojené do dlouhých bílkovinných řetězců, nebo od extenzivně hydrolyzovaných výživ s menším počtem aminokyselin v kratších řetězcích, výživy na bázi aminokyselin řetězce bílkoviny kravského mléka vůbec neobsahují. Bílkoviny jsou zde obsaženy ve své nejjednodušší formě – v podobě volných aminokyselin, základních stavebních jednotek bílkovin. Výživy na bázi aminokyselin jsou doporučovány také dětem s mnohočetnými potravinovými alergiemi.

Výživa na bázi aminokyselin jako například Nutramigen PURAMINO vůbec neobsahují bílkovinu kravského mléka a jsou určeny k dietní výživě dětí se závažnou ABKM a mnohočetnými potravinovými alergiemi. Přečtěte si více o příznacích závažné ABKM

 
Reference:
 
  1. Venter C et al. Clin Trans Allergy 2017;7:26.