Mnohočetné a těžké alergie vašeho dítěte mohou představovat velkou zátěž pro celou rodinu a vyžadují trpělivost, dobrou organizaci a plánování. Váš lékař (pediatr, alergolog, gastroenterolog) anebo nutriční terapeut se specializací na potravinové alergie vám poradí, jak se vyhýbat nevhodným potravinám a jak při tom zajistit, aby dítě mělo dostatek všech potřebných živin.

Vaření pro děti s mnohočetnými a těžkými potravinovými alergiemi

Čím více alergií vaše dítě má nebo čím jsou reakce na alergeny těžší, tím složitější je pro vás příprava vhodných jídel. Zde je několik rad od nutriční terapeutky Tanyi Wrightové:

 • Nebojte se upravovat recepty
 • Plánujte jídla a svačinky dopředu
 • Pokud vás čeká jídlo mimo domov, raději pro dítě připravte vlastní do krabičky
 • Vařte větší množství a jídla si zamrazte. Krabičky vždy pečlivě označte.
 • Nakupujte v odděleních zdravé výživy, zde najdete největší počet vhodných surovin pro vaření, např. alternativní mouky
 • Pečlivě čtěte etikety

Zajímavé recepty a nápady rozdělené podle typu alergenu najdete v sekci Recepty pro malé alergiky.

Čtěte etikety

Vždy čtěte pozorně etikety na potravinách, abyste si byli jisti, že neobsahují alergeny, jimž se potřebujete vyhnout. Etiketu si přečtěte při nákupu vždy, a to i na výrobcích, které už znáte. Výrobci totiž často mění receptury anebo přesouvají výrobu do jiných továren, takže složení a informace o alergenech mohou být jiné.

V Evropské unii jsou hlavní alergeny na etiketách v seznamu použitých surovin vyznačeny tučným písmem.

Křížová kontaminace potravin

K tzv. křížové kontaminaci potravin dochází v domácích podmínkách v případech, kdy pokrmy připravujete na pracovní ploše nebo v nádobí, které předtím přišly do styku s alergizujícími potravinami. Pokud vaše dítě trpí těžkou potravinovou alergií, vyhraďte si pro přípravu jeho pokrmů zvláštní nádobí.

Některé potraviny již mají na etiketě uvedeno varování o křížové kontaminaci.

Anafylaxe

Anafylaxe (též anafylaktická reakce, šok) je velmi závažnou a prudkou alergickou reakcí, která může dítě ohrozit na životě. K anafylaktické reakci může dojít při jakékoliv alergii, ale zvláště u dětí s mnohočetnými potravinovými alergiemi nebo silnými alergickými reakcemi, je třeba mít se na pozoru, protože u nich je pravděpodobnost anafylaktického šoku vyšší. U alergie na kravské mléko je podstatou anafylaxe imunologická reakce zprostředkovaná protilátkami typu IgE .(imunoglobulin E).1 Ne každé alergické dítě musí nutně prodělat anafylaktickou reakci, ale pro vás je důležité vědět o její existenci a chápat, co se při ní odehrává, abyste ji bezpečně dokázali rozpoznat a mohli rychle a s rozvahou zasáhnout, pokud se u vašeho dítěte rozvine.

Anafylaxe obvykle nastupuje po kontaktu s alergenem náhle, velmi zprudka a stav se rychle zhoršuje. Příznaky zahrnují:2,3

 • Otok jazyka a hrdla
 • Obtížné polykání a mluvení
 • Pískání na hrudi, dráždivý kašel nebo dušnost
 • Mdloba, kolaps, ztráta vědomí (u kojenců malátnost, apatie)
 • Zrychlený tep
 • Studená, opocená kůže
 • Svědivá vyrážka s otokem
 • Nevolnost, zvracení
 • Bolest břicha

Máte-li podezření na anafylaktickou reakci, okamžitě volejte záchrannou služb (155).

Pokud lékař u vašeho dítěte vyhodnotí vysoké riziko anafylaxe, může vám pro případ potřeby předepsat adrenalin ve formě předplněné stříkačky tzv. autoinjektoru a poučí vás o jeho použití v případě propuknutí anafylaktické reakce.

Výživy na bázi aminokyselin

Má-li vaše dítě těžkou alergii na bílkovinu kravského mléka (ABKM) nebo trpí mnohočetnými potravinovými alergiemi, doporučí vám lékař používání speciální výživu na bázi aminokyselin, jako je Nutramigen PURAMINO. Tyto speciální hypoalergenní výživy obsahují pouze volné aminokyseliny (základní stavební prvky bílkovin). Neobsahují tedy žádnou bílkovinu kravského mléka, na niž by mohlo vaše miminko špatně reagovat.

 
Reference:
 
 1. Venter C et al. Clin Trans Allergy 2013;3:23
 2. NHS choices. www.nhs.uk/conditions/anaphylaxis/pages/introduction.aspx (srpen 2017)
 3. Allergy UK. www.allergyuk.org/information-and-advice/conditions-and-symptoms/33-anap... (srpen 2017)