Hypoalergenní výživy pro miminka s potravinovými alergiemi mají speciální složení, a proto voní a chutnají jinak než mateřské mléko, běžná kojenecká mléka nebo kravské mléko. Určitě si toho všimnete hned při prvním otevření plechovky s práškem. Je třeba si uvědomit, že vaše miminko vnímá chuť a vůni jinak než vy – dospělí mají již čich a chuť plně vyvinuté, miminka zatím ještě ne.

Co dělat, když miminko hypoalergenní výživu odmítá

Pokud právě začínáte s podáváním speciální výživy pro ABKM, počítejte se tím, že vašemu miminku možná chvíli potrvá, než ji přijme a zvykne si na ni.1 Počáteční odmítání nesouvisí ani tak s chutí a vůní výživy, ale spíše s tím, že miminko si spojuje krmení s nepříjemnými příznaky alergie. Miminka s alergií na bílkovinu kravského mléka se kvůli příznakům onemocnění necítí dobře a často trpí nechutenstvím.

Při prvním podání Nutramigenu je třeba trpělivost – někdy je třeba novou výživu podat až 10x, než je miminko ochotno ji přijmout.2 S podáváním nové speciální výživy brzy začnou ustupovat nepříjemné příznaky alergie, miminko se zklidní a začne mít i větší chuť k jídlu.

Tipy pro úspěšný přechod na Nutramigen

Ideálně byste měly přejít na Nutramigen co nejdříve po potvrzení diagnózy, přesně jak vám doporučil lékař. Je třeba, abyste mléčnou bílkovinu, která způsobuje vašemu dítěti alergické reakce, vyřadili z jídelníčku do nejdříve. Zde uvádíme několik tipů, jak úspěšně přejít na novou speciální výživu a také, jak ji podávat i starším dětem.  

  • Při prvním podání speciální výživy by mělo být miminko hladové a žíznivé.
  • Během krmení si zachovejte pozitivní přístup – miminka velmi dobře vycítí vaše rozpoložení podle výrazu v obličeji a tónu hlasu.
  • Starší děti rády pijí výživu z hrníčku s víčkem nebo jako chlazený nápoj.
  • Pokud již dítě připraveno na příkrmy, je možné Nutramigen do příkrmů přidávat a používat ho při vaření.

​​​​​​Změny stolice

Po přechodu na hypoalergenní výživu může nějakou dobu trvat, než příznaky u vašeho miminka vymizí a dojde k celkovému zklidnění stavu. To se týká i barvy, konzistence a frekvence stolic. Po přechodu na Nutramigen může být stolice dítěte častější, řidší a zbarvená do zelena. To je u dětí na hypoalergenní výživě zcela běžné, nicméně pokud by vás tyto projevy znepokojovaly, obraťte se na lékaře.

 
Reference:
 
  1. British Dietetic Association. Food fact sheet: Suitable milks for children with cow's milk allergy, 2014
  2. Benton D. Int J Obes 2004;28:858–869.