Pokud má vaše dítě alergii na bílkovinu kravského mléka, může to být náročné, ale na druhou stranu nedovolte, aby ABKM zcela ovládla váš život. Na vašem dítěti je toho přece mnohem více než jeho alergie. To, že máte dítě s ABKM, může v rodině vyvolat různé emoce, i ty negativní. Pro vás i vaše dítě je jejich zvládání stejně důležité jako zvládání příznaků alergie.

Neustále mějte na paměti, že většina dětí se alergie zbaví dříve, než nastoupí do školy.1-3 Do té doby zůstaňte pozitivně naladěni a soustřeďte se na všechny úžasné pokroky, které vaše dítě každý den dělá. Zde jsou naše tipy:

Užívejte si krmení svého miminka

Pokud jste nepřestala kojit a chcete i nadále pokračovat, nenechte se odradit. Lékař vám poradí, jak dodržovat bezmléčnou dietu, abyste mohla pokračovat.

Pokud přikrmujete nebo krmíte z lahvičky, lékař vám může doporučit extenzivně hydrolyzovanou výživu určenou pro děti s ABKM jako např. Nutramigen LGG®. Nutramigen LGG® je upraven podle věku dítěte, a navíc pomáhá alergikům vrátit se k normální stravě dříve než Nutramigen bez LGG®.

Odstavování a zařazování příkrmů je v životě vašeho miminka důležitý milník. U dětí s ABKM však může být zařazování pevné stravy náročné. Váš ošetřující lékař vám rád poradí a podpoří vás. Mnoho užitečných informací naleznete také v sekci Zařazování příkrmů na tomto webu, a to včetně mnoha receptů. Pro vás i vaše miminko by měla být tato fáze života zábavná. Udělejte si proto dostatečný průzkum a v případě nutnosti požádejte odborníky o pomoc. Pak si toto období skvěle vychutnáte vy i vaše miminko.

Vyzbrojte se znalostmi o alergii na bílkovinu kravského mléka

Pocit, že nemáte situaci pod kontrolou, může být velmi frustrující. Čtením o ABKM kontrolu, anebo alespoň pochopení, získáte. Máte sice svého lékaře, ale ten, kdo je s miminkem každý den, jste vy. Čím více budete vědět, tím větší sebedůvěru budete mít při zvládání příznaků a potřeb a vašeho dítěte. Udělejte si čas, projděte si náš web a přečtěte si nejčastěji kladené dotazy. Můžete také poslat dotaz do naší Poradny.

V případě, že máte jakékoliv pochybnosti nebo obavy ohledně stavu svého dítěte, kontaktujte lékaře.

Čím lépe budete připraveni, tím lépe se vám bude dařit zvládání příznaků vašeho dítěte, které si tak bude moci naplno užívat dětství a vše, co nabízí. Když budete dobře vybaveni znalostmi, dokážete negativa obrátit v pozitiva a zlepšit každodenní život celé rodiny. V sekci Rodinný život a ABKM najdete mnoho užitečných rad, tipů a nápadů.

Starejte se o sebe

  • Kupte si DVD se cvičením, přihlaste se do posilovny nebo choďte na procházky.
  • Když vaše miminko spí, čtěte nebo si také zdřímněte.
  • Máte-li víc dětí, udělejte si čas, kdy si s každým z nich zvlášť pohrajete nebo promluvíte.
  • Dopřávejte si zdravé jídlo.
  • Naučte se dechová cvičení nebo cvičte jógu.
  • Neostýchejte se požádat o pomoc a podporu.
  • Nezanedbávejte své přátele.

Tohle všechno samozřejmě nemusíte dělat všechno najednou. Stačí malé krůčky. Každý kousek ovoce, který sníte, každé zdřímnutí a každá procházka kolem domu, to všechno se počítá.

Radujte se z malých úspěchů

Péče o miminko s alergií na bílkovinu kravského mléka může být náročná – obzvláště pokud ještě příznaky neustoupily. Je zcela na místě, pokud pociťujete rozladění. Přesto si každý večer zkuste zapsat, co se vám za celý den podařilo, abyste si pamatovali pozitiva.

 
Reference:
 
  1. Host A. Ann Allergy Asthma Immunol 2002;89(Suppl):33-37.
  2. Santos A et al. Pediatr Allergy Immunol 2010;21:1127-1134.
  3. Canani R et al. J Pediatr 2013;163:771-777.