Všichni rodiče občas potřebují (a právem si zaslouží) čas pro sebe. První odloučení od miminek bývá maminky i tatínky psychický náročné a pro rodiče dětí s ABKM může být odchod na večeři, víkend mimo domov nebo návrat do práce velmi stresující. Určitě vám přitom pomůže, když osobě, která se o dítě bude starat v době vaší nepřítomnosti, dobře vysvětlíte, co je to alergie na bílkovinu kravského mléka a co tento stav znamená pro vaše dítě. Přečtěte si, jak o ABKM komunikovat s okolím.

Koho informovat

Každému, kdo se stará o vaše miminko, poskytněte stručné poučení o ABKM a speciální výživě. Nejdůležitější informace by od vás měl dostat každý, kdo bude chovat vaše miminko v náručí nebo jej krmit včetně všech přátel, rodiny, „hlídaček“, chův, personálu v jeslích a později ve školce či starších sourozenců a bratranců, pokud je máte.

Co říct osobám, kterém pečují o vaše dítě

Jako rodič dítěte s ABKM dobře víte, že je důležité všem osobám, které o něj pečují, říci, na jaké příznaky si dát pozor. Ještě důležitější je, abyste popsali, jaká opatření už jste přijali, aby se dítě cítilo co nejlépe, a že je nutné, aby se zaběhnutý režim přesně dodržoval. Zde je několik tipů:

 • Předtím, než necháte dítě s pečovatelem samotné, dopřejte mu dostatek času na to, aby se s novou osobou dobře seznámilo.
 • Instrukce podávejte jasně a stručně.
 • Vysvětlete, jaká dietní opatření je třeba dodržovat a jak moc je to důležité.
 • Popište, jaké jsou typické příznaky ABKM u vašeho dítěte a jak v případě alergické reakce postupovat.
 • Instrukce sepište, připojte všechny důležité informace, kontakty. Uložte do složky a nechte pečující osobě k dispozici. Složka by měla obsahovat:
  • Referenční materiály 
  • Důležitá telefonní čísla (ošetřující lékaře, záchranná služba…)
  • Vaše telefonní číslo
 • Pobídněte pečovatele, aby se vás na cokoliv nejasného zeptali.
 • Odkažte je na naši webovou stránku, kde získají podrobné informace o ABKM.

Vysvětlete, co přesně je důležité dodržovat při krmení vašeho dítěte

Každý rozhovor o ABKM vašeho dítěte bude trochu jiný, ale následující informace byste měli sdělit každému, kdo bude vaše dítě krmit:

 • Často si umývejte ruce. U některých dětí může spustit alergickou reakci i křížová kontaminace – např. pokud se dotknete mléčného výrobku a stejnou rukou pak sáhnete na lahvičku, hrneček či dudlík. Požádejte proto pečovatele, aby si umýval ruce mýdlem před každou přípravou speciální výživy, pokud se chce dotknout miminka na obličeji nebo v oblasti úst nebo než bude sahat na cokoliv, co přijde do kontaktu s ústy miminka (například kousací kroužky, dudlíky apod.).1,2
 • Lahvičky a savičky používejte jen po vyvaření. Veškeré potřeby pro krmení lze vyvařit ve vodě (1 minuta prudkého varu).
 • Výživu připravujte podle instrukcí od ošetřujícího lékaře. Poměr vody a prášku, které vám doporučil, je důležité dodržovat, aby miminko dostalo všechny potřebné živiny. Projděte si osobně s pečovatelem celý postup přípravky výživy.
 • Pozor na skryté zdroje mléka. Vysvětlete, že pro vaše dítě jsou nevhodné i jiné potraviny než mléko a mléčné výrobky. Nejlepší je, když dopředu připravíte jídelníček, který pečovatel přesně dodrží, a nebude podávat potraviny, u nichž nemá jistotu, že jsou bezpečné.
 • Upozorněte na rozdíl toho, co najdou v plenkách. Vy jste již zvyklí na to, že stolice vašeho dítěte „hraje všemi barvami“, nicméně pečovateli vysvětlete, že žlutá, zelená, hnědá nebo světle hnědá barva stoličky je u dětí, které dostávají speciální výživu pro ABKM jako Nutramigen LGG®, zcela normální. Požádejte je o bezodkladnou informaci, pokud by stolička byla bílá, červená nebo černá, ať můžete ihned probrat situaci s vaším lékařem.
 
Reference:
 
 1. Food Allergy Research & Education. Managing food allergies at home www.foodallergy.org/managing-food-allergies/at-home (srpen 2017)
 2. Kids With Food Allergies. 12 tips for avoiding cross-contact of food allergens www.kidswithfoodallergies.org/page/prevent-allergic-reactions-in-your-home