U dětí s ABKM může dojít k narušení správného vztahu k jídlu – mohou ho začít považovat za tabu nebo za nebezpečné. Přečtěte si na naše rady, jak dětem při ABKM pomoci, aby se jídla nebáli a mohli si ho užívat jako ostatní.

Někteří rodiče dětí s ABKM se mohou pokusit změnit způsob rodinné zábavy, oslav a tradic tak, aby jejich středobodem nebylo jen jídlo. Ale co naplat, důležité vzpomínky a sociální vztahy se přece tak hezky vytvářejí během speciálního společného jídla nebo jeho přípravy! Vzhledem k tomu, že vaše dítě pravděpodobně z alergie vyroste dříve, než půjde do školy,1-3 jistě nechcete, aby mělo strach z potravin, na kterých si za pár let bude moci pochutnávat. Jak tedy k malému alergikovi přistupovat, abychom ho nepřipravili o možnost stát se v budoucnu labužníkem?

Honba za pokladem v supermarketu

Vybírat vhodné potraviny pro dítě s alergií na bílkovinu kravského mléka může být těžký boj… anebo dobrodružství. Záleží na vašem postoji. Vezmete s sebou potomka nakupovat, a pokud už umí pár písmenek, může hledat na etiketách slova „mléko“.

Kuchyně = bezpečná zóna

Vaření pro vás bude zábavnější, a navíc snížíte míru svých rodičovských obav, když si budete jistí, že váš domov je místo, kde můžete společně s vaším dítětem bezpečně připravovat pokrmy bez alergenů. Zde jsou naše rady:

 • Mléčné výrobky skladujte odděleně od ostatních potravin. Máte-li možnost, zvažte pořízení druhé ledničky.
 • Vyhraďte si v kuchyni oddělené zóny pro přípravu mléčných a nemléčných jídel.
 • Před vařením i po vaření si umývejte ruce, prkénka a veškeré nádobí a kuchyňské potřeby.
 • Používejte pokličky.
 • Při vaření používejte pro každý hrnec jinou měchačku.
 • Když něco rozlijete, okamžitě pracovní plochu otřete jednorázovou utěrkou a zahoďte ji.
 • Pořiďte si barevné talíře a misky, jednu barvu pro bezmléčné potraviny, druhou pro všechny ostatní.
 • Hotová jídla skladujete v krabičkách s víčkem.

Skliďte si sami

Vypravte se společně do jablkového sadu, na samosběr jahod anebo využijte vlastní zahradu, kde si společně nasbíráte ovoce, zeleninu a bylinky. Doma je pak společně ochutnáte. Dovolte dítěti, aby nasbíranou „kořist“ samo umylo – trochu vody na podlaze přece určitě zvládnete…

Bezmléčné verze oblíbených jídel

Díky náhražkám mléka a sýrů – a také mnoha kreativním kuchařům – můžete dnes na internetu nebo v našem Vaření pro malé alergiky najít celou řadu „allergy-friendly“ receptů. Sami určitě zvládnete upravit oblíbené rodinné recepty za pomoci náhražek mléka. U mnoha pokrmů jednoduše stačí zaměnit mléko za vodu nebo za Nutramigen.

Hra s jídlem

Dovolte těm nejmenším, aby jedli rukama (čistýma pochopitelně). S batolaty můžete z dietního chleba vykrajovátky na cukroví vykrájet tvary na malé zábavné sendviče. Starší děti mohou kousky zeleniny skládat do tvarů zvířátek nebo písmen.

Většinu kuchyňských aktivit pro nealergické děti lze upravit i pro děti s ABKM. Než se nadějete, bude se vaše dítě moci vrátit k běžnému jídelníčku.1-3 Společně pak řeknete alergii a starostem sbohem a zůstanou vám jen hezké vzpomínky na to, jak jste si spolu hrávali v kuchyni.

 
Reference:
 
 1. Host A. Ann Allergy Asthma Immunol 2002;89(Suppl):33-37
 2. Santos A et al. Pediatr Allergy Immunol 2010;21:1127-1134
 3. Canani R et al. J Pediatr 2013;163:771-777