Mnoho z nás si s celou rodinou občas rádo vyrazí na oběd nebo večeři do restaurace, jindy, zejména na cestách, jiná možnost stravování ani není. Pro vaše dítě s ABKM můžete mít s sebou náhražku mléka Nutramigen LGG® či jinou bezmléčnou svačinku. Pokud se ale chystáte vzít dítě s ABKM do restaurace, je dobré nepodcenit přípravu a klást ty správné otázky, abyste si zajistili klidný průběh celé akce.

Prověřte si restauraci

Navštivte webovou stránku restaurace, do níž se chystáte, a podívejte se, zda mají v jídelníčku uvedené alergeny. Do restaurace můžete zatelefonovat a poradit se, které jídlo by bylo vhodné pro vaše dítě. Zeptejte se, zda by byli ochotni uvařit i něco jiného, než mají v jídelníčku a co by vyhovovalo bezmléčné dietě vašeho dítěte. Opravdu je nejlepší připravit se předem, abyste se pak během jídla cítili v pohodě. Pokud znáte jiné rodiče dětí s ABKM, nechte si restauraci doporučit od nich.

Vytvořte si „ABKM kartičku“

Jedná se o kartičku pohlednicového formátu, kam napíšete, že vaše dítě má alergii na bílkovinu kravského mléka (ABKM) a co to znamená. Připište žádost pro kuchaře a obsluhu, aby mysleli na to, že vaše dítě nesmí dostat k jídlu a pití nic, co obsahuje mléko, a že k přípravě jeho pokrmu je třeba použít jiné kuchyňské potřeby než pro jiné zákazníky a před použitím je třeba je důkladně umýt. Připojte také krátký seznam nejběžnějších zdrojů skrytého mléka, který kuchařům pomůže připravit skutečně bezpečné jídlo pro vaše dítě s ABKM.

Pozor na skryté mléko

Při objednávání si vyžádejte kompletní seznam ingrediencí vybraného pokrmu. Mnohá jídla se připravují na másle (maso, ryby), omáčky bývají se smetanou nebo sýrem, dušená zelenina může být také maštěna máslem. Požádejte, aby jídlo nemastili máslem a dávejte pozor na nevyžádaná vylepšení. U dezertu se zeptejte, zda je vyroben na místě. Pokud ne, nemusí kuchař znát přesné složení a zda je dezert vhodný pro dítě s alergií na bílkovinu kravského mléka.

Poděkujte!

Pokud vám v restauraci vyšli vstříc, nezapomeňte jim říci, jak si toho vážíte. Poděkujte zaměstnancům, že vám umožnili užít si rodinné jídlo, přestože má vaše dítě ABKM. Restauraci doporučte i jiným rodičům dětí s ABKM.