Pokud má vaše dítě ABKM, možná se raději držíte doma, kde máte ošetřeno vše, co vaše dítě potřebuje pro správnou výživu. Pro vás i vaše malé však může být přínosné, když se společně vydáte na výlet, navštívíte kamarády nebo někde zůstanete přes noc. Ať už se budete pohybovat jen po okolí, anebo vyrazíte na dovolenou do zahraničí, je třeba vše dobře naplánovat. Zde jsou naše cestovatelské tipy, abyste si cestu i s malým alergikem v klidu užili.

Nastudujte důkladně vše o výživě, kterou podáváte

Pokud budete cestovat letadlem, zjistěte si předem všechny potřebné informace. Většina letišť na světě neomezuje množství speciální výživy, kterou můžete vzít na palubu, ale raději si to ověřte. Při cestování po zemi, vzduchem nebo po vodě je vždy důležité dodržovat návod k použití a pokyny ke skladování výživy. Návod u výživy, jako je Nutramigen, naleznete na plechovce nebo v sekci produktů.

Vezměte si s sebou vhodnou svačinku pro alergiky

Pokud již podáváte příkrmy, je ideální svačinkou nebo hlavním jídlem na cesty pro dítě s ABKM hotový konzervovaný příkrm v lahvičce. Při nákupu dobře čtěte etikety, zda není přítomno skryté mléko (více v záložce Které potraviny obsahují bílkovinu kravského mléka? v sekci Zavádění nových potravin). Nabídněte dítěti výživu z hrnečku s pítkem – tak zajistíte zdravou svačinku, a navíc příjemné rozptýlení.

Starší kojenci a batolata milují, když mohou sama jíst rukama. Vhodné potraviny, s nimiž si batolata zvyklá na příkrmy poradí, jsou:

 • Vařené kousky zeleniny
 • Kousky ovoce
 • Rýžové chlebíčky
 • Do měkka uvařené těstoviny

Pozorně čtěte etikety, zda není přítomno skryté mléko (více v záložce Které potraviny obsahují bílkovinu kravského mléka? v sekci Zavádění nových potravin) a nepodávejte potraviny, které by dítě mohlo snadno vdechnout, například kulaté bobule (hroznové víno, bobuloviny, cherry rajčátka) nebo tvrdé potraviny (syrová mrkev, sušené ovoce nebo celé oříšky). Omezte ovocné šťávy, mohou působit projímavě, což se na cestách moc nehodí. Nezapomeňte, že výživu Nutramigen můžete přidávat i do příkrmů, abyste měli jistotu, že vaše dítě dostává všechny živiny, které potřebuje.

Obohaťte cestovatelské menu pro starší děti

Pokud máte starší dítě s ABKM, je jistě pozitivní, že jídla, která pro něj připravujete na cesty, budou chutnat i vám. Připravte tedy svačinku o něco větší. Zde jsou některé tipy, co můžete zabalit do chladící taštičky: 

 • Na tyčinky nakrájené okurky a papriky s humusovým dipem nebo quacamole (dip z avokáda)
 • Sendviče z bezmléčných surovin (šunka, bezmléčný sýr)
 • Plátky bezmléčného sýru a celozrnné krekry
 • Dip z čerstvého ovoce s jablky

Některé trvanlivější potraviny, k jejichž konzumaci nepotřebuje příbor, pro starší děti s ABKM:

 • Krekry
 • Rýžové chlebíčky
 • Sušené ovoce
 • Popcorn (bez másla)

Tipy pro všechny děti bez rozdílu věku

Vlhké ubrousky budou při cestování s dítětem s ABKM vaší tajnou zbraní proti škodlivým mikroorganismům i proti neviditelným alergenům. Pokud na cestách nebude nablízku umyvadlo a mýdlo, použijte před jídlem na ruce (svoje i ruce dítěte) vlhké ubrousky. Hodí se také k otření stolu a židlí na odpočívadlech, stolečků v letadle a jiných povrchů, na nichž by se mohly vyskytnout alergeny.

Rozhodně se kvůli plánování nenechte od cestování odradit. Studie prokázaly, že většina dětí se může vrátit k normálnímu jídelníčku již mezi 3. a 5. rokem1-3, a pokud používáte Nutramigen LGG®, pravděpodobně i dříve. I do té doby si můžete užívat cestování. Je to skvělá zkušenost, o niž byste neměli sebe ani své dítě připravit.

 
Reference:
 
 1. Host A. Ann Allergy Asthma Immunol 2002;89(Suppl):33-37
 2. Santos A et al. Pediatr Allergy Immunol 2010;21:1127-1134
 3. Canani R et al. J Pediatr 2013;163:771-777