Alergie na bílkovinu kravského mléka se nejčastěji vyskytuje u děti mladších 3 let1, více než tři čtvrtiny dětí z ABKM vyroste ještě v předškolním věku.1 Poté už mohou konzumovat mléčné výrobky, aniž by u nich propukla alergická reakce – jinými slovy, mohou se vrátit ke zcela normálnímu jídelníčku.

Většina dětí bude schopna konzumovat mléčné výrobky bez alergické reakce mezi 3. a 5. rokem života.2-4 Při nekomplikované IgE zprostředkované alergii na bílkovinu kravského mléka se většina dětí může k normálnímu jídelníčku vrátit do tří let věku. U IgE zprostředkované alergii na bílkovinu kravského mléka je průměrný věk, kdy se děti mohou vrátit běžné stravě, 5 let.5

U starších dětí je život s ABKM o něco složitější. Začínají navštěvovat různé akce, jako jsou narozeninové oslavy nebo hraní u kamarádů, a občas jsou proto v péči někoho jiného, než jste vy (učitelé, chůvy, hlídačky). Riziko náhodné expozice alergenům kravského mléka je tedy o něco vyšší. Dobré plánování vám sice pomůže udržet dítě v bezpečí, aniž by bylo ochuzeno o hezké zážitky, nicméně, pokud má školní dítě již běžnou stravu, je to obrovská úleva pro celou rodinu.

Co pro vaši rodinu znamená návrat alergického dítěte k běžné stravě?

Promluvte si s lékařem

Lékař vám sdělí, kdy je vhodné dítě otestovat, zda už alergii na bílkovinu kravského mléka překonalo. Pokud máte pocit, že by se již mohlo vrátit k běžné stravě, určitě se ale nejdříve poraďte s lékařem, zda je to bezpečné a vhodné. Předtím mu nikdy nepodávejte žádné potraviny s bílkovinou kravského mléka.

Rychlejší* návrat k běžné stravě s Nutramigenem LGG®

Lékař vašemu dítěti doporučil extenzivně (silně) hydrolyzovanou výživu, jako je např. Nutramigen LGG®, vyvinutou speciálně pro dietní výživu dětí s alergií na bílkovinu kravského mléka. Nutramigen LGG® přispívá k lepšímu zvládání ABKM a pomáhá dětem vrátit se k normální stravě dříve než při podávání Nutramigenu bez LGG®. Přečtěte si více o hypoalergenní výživě Nutramigen LGG®.

V porovnání s Nutramigenem bez LGG®.

 
Reference:
 
  1. Koletzko S et al. J Pediatr Gastroenterol Nutr 2012;55:221-229. 
  2. Host A. Ann Allergy Asthma Immunol 2002;89(Suppl):33-37.
  3. Santos A et al. Pediatr Allergy Immunol 2010;21:1127-1134.
  4. Canani R et al. J Pediatr 2013;163:771-777.
  5. Ludman S et al. BMJ 2013;347:fS424.