Každé dítě miluje návštěvy u kamarádů a oslavy. Pro rodiče alergických dětí mohou být ale podobné akce (hraní u kamarádů, školka, narozeninové oslavy a další) velmi stresující. Jak se přestat bát a dovolit vašemu malému, aby si pořádně užil zábavu? Následující doporučení vašemu dítěti pomohou užívat si dětství naplno.

Cvičení dělá mistra

Naučte své dítě, jak zacházet s mléčnými produkty – nejlépe u vás doma v kuchyni, kde se cítíte dobře a máte vše pod kontrolou. Zeptejte se svého lékaře, zda je ve vašem případě vhodné mít doma mléčné výrobky, abyste dítě mohli lépe naučit, jak alergii zvládat. Domácí trénink dítě připraví na to, jak se chovat na návštěvách – anebo jak si nepřipadat divně. Rozsah a hloubka poučení závisí samozřejmě na věku dítěte. Naučte jej vyhledávat na etiketách skryté mléko (více v záložce Které potraviny obsahují bílkovinu kravského mléka? v sekci Zavádění nových potravin) nebo znát bezmléčné náhražky. Můžete si vytvořit svůj vlastní systém označování bezpečných potravin pomocí barevných nálepek.

Soustřeďte se na pozitiva

Před nadcházející událostí si nedělejte starosti a raději si s dítětem povídejte o pozitivních věcech, na které se může těšit. Místo jídla se soustřeďte spíše na zábavu, která ho čeká. Tak uvidí, že zábava zcela jistě převáží nad případnými nepříjemnými situacemi kolem jídla. Nedémonizujte před dítětem některé pochutiny – na oslavě se zcela jistě najde i mnoho bezmléčných dobrůtek. Ukázku najdete v našich receptech.

Dejte mu s sebou vlastní bezpečnou svačinku

Chcete-li mít jistotu, že dítě na akci najde bezmléčné jídlo, připravte mu krabičku s sebou. Staršímu dítěti nachystejte nakrájené ovoce, zeleninové tyčinky a hummus, popcorn, bezmléčné krekry, malé sendviče a rýžové chlebíčky. Pokud se dítě chystá na narozeninovou oslavu, kde nebude chybět dort, připravte mu s sebou třeba bezmléčné muffinky, které si dá, až budou ostatní jíst dort. Pokud jich budete na oslavu posílat více pro všechny, dejte porci pro vaše dítě do zvláštní krabičky, aby ji ostatní děti dotekem nekontaminovali.

Promluvte si s učiteli nebo rodiči kamarádů

Každému, kdo se bude starat o vaše dítě, stručně vysvětlete, co je to ABKM a co obnáší. Ujistěte se, že zodpovědné osoby chápou důležitost vašich opatření a že je třeba dodržovat je za všech okolností. Zjistěte si, jak o ABKM komunikovat s ostatními lidmi.

Ve škole by se děti s ABKM neměly dělit o jídlo se spolužáky a vždy si před jídlem umývat ruce.

Také byste měli vědět, že ke kontaktu s bílkovinou kravského mléka může dojít i při práci s výtvarnými potřebami. Rizikové mohou být například prstové barvy nebo neprašné křídy1. Pročtěte si etikety veškerých pomůcek, ověřte informace u výrobce nebo si zjistěte, zda je možné danou pomůcku nahradit bezpečnou variantou.

Ptejte se co nejvíce

Ptejte se, co budou děti na oslavě, ve školce či škole dělat. Když budete vědět, co vaše dítě čeká, dobře ho připravíte a už nebudete mít takový strach nechat ho samotné, aby si užívalo dětství, jak nejlépe to jde.

 
Reference:
 
  1. Děti s potravinovými alergiemi. Potenciální potravinové alergeny v předškolních a školních aktivitách - www.kidswithfoodallergies.org/media/Potential-Food-Allergens-in-Preschoo... (srpen 2017).